Clearance Products
Don't have an account?
Creating an account has many benefits: check out faster, keep more than one address, track orders and more.
STK POWDER COATED MANUAL HOSE REEL 24M
SKU
76020
Technical Spec
| Inlet | 3/8" Female |
|---|---|
| Outlet | 3/8" Female |
| Material | Powder Coated Steel |
| Bar | 300 |
| Colour | Red |
| Length | 24m |
| Max Temp °C | 90 |
| DN Internal Diameter | 10mm |
| Commodity Code | 8479899790 |
| Weight | 6.26 |
| Country of Origin | Germany |
Description
This robust hose reel features a fold-away handwheel and an adjustable braking and locking mechanism for secure operation. A steel shackle prevents hose overrun, while maintenance-free synthetic bearing sleeves ensure smooth performance. Each reel comes equipped with a high-quality Stainless Steel ST-322 swivel. Suitable for various media including water, cleaning detergents, air, oils, and greases.
Capable of holding 24 metres of DN8 hose or 19 metres of DN10 hose
Datasheets
Need help?
Contact G&S 01768 865985
Overview


- 1. 437mm
- 2. 400mm
- 3. 210mm
- 4. 100mm
- Weight 6.2 Kg
















