Clearance Products
Don't have an account?
Creating an account has many benefits: check out faster, keep more than one address, track orders and more.
ST322 SWIVEL ELBOW SS 1/2"F x 1/2"M
SKU
200322520
Technical Spec
| Inlet | 1/2" Female |
|---|---|
| Outlet | 1/2" Male |
| Material | Stainless Steel |
| Bar | 300 |
| Angle in Degrees° | 90 |
| RPM | 30 RPM |
| Max Temp °C | 90 |
| Commodity Code | 8424200000 |
| Dimensions | - Height 67mm |
| Weight | 0.41 |
| Country of Origin | Germany |
Description
When retracting or extending a hose on a reel, there is a tendency for the hose to twist or kink, which can cause damage and hinder the smooth operation of the reel. The inlet swivel allows the hose drum on the reel to rotate freely, while the inlet feed hose stays in place, preventing twisting and kinking during winding or unwinding. This ensures that the hose remains in good condition and extends its lifespan.
Datasheets
-
200322520 Spare Parts Download
Need help?
Contact G&S 01768 865985
Overview
ST322 Swivel Elbow SS
The use of an elbow swivel on a hose reel improves the efficiency of hose management. It reduces the likelihood of interruptions caused by hose twisting or kinking, allowing for smoother and faster hose deployment and retraction. This efficiency is especially beneficial in professional settings where time and productivity are crucial.
We have two versions of these swivel elbows click below to view our range of high or low pressure swivels.














