Clearance Products
Don't have an account?
Creating an account has many benefits: check out faster, keep more than one address, track orders and more.
ST505 FLOW SWITCH WITH HOLE 3.5M NEW
SKU
200505709
Technical Spec
| Inlet | 3/8" Female |
|---|---|
| Outlet | 3/8" Female |
| Max LPM | 30 LPM |
| Voltage | 250 V |
| Bar | 600 |
| Colour | Blue |
| Length | 3.5m |
| Max Temp °C | 80 |
| Weight | 0.50 |
| Country of Origin | Germany |
Description
Cable 3600 mm.
Contact 1 A - 250 V.
2.9 closed.
1.7 open.
Inlet: 3/8" Female
Outlet: 3/8" Female
Max: 600 Bar
Max: 80°C
Max: 30 L/min
Need help?
Contact G&S 01768 865985
Overview
Stainless steel flow switch with hole.
Vertical mount.
Click here to view on page 75 of 2020 R+M Catalogue









