Clearance Products
Don't have an account?
Creating an account has many benefits: check out faster, keep more than one address, track orders and more.
ST 40. POWDER COATED AUTOMATIC HOSE REEL
SKU
75040100
Technical Spec
| Inlet | 3/8" Female |
|---|---|
| Outlet | 3/8" Female |
| Material | Powder Coated Steel |
| Bar | 100 |
| Colour | Red |
| Max Temp °C | 90 |
| DN Internal Diameter | 10mm |
| Commodity Code | 8424200000 |
| Dimensions | - Height 500mm - Width 306mm - Depth 460mm - Reel Width 276mm |
| Weight | 23.00 |
| Country of Origin | Germany |
Description
This automatic powder coated hose reel features 3/8" female inlet and outlet, maintenance free slide bearings made out of chemical, water and dirt resistant plastic. A quick pull release the locking mechanism.
DN hose capacity
= 40m of DN 8 hose capacity.
= 35m of DN 10 hose capacity.
Need help?
Contact G&S 01768 865985
Overview
Automatic Hose Reels
The ST Series Hose Reels are designed to be both robust and reliable, featuring an automatic spring return for effortless retraction. Built to withstand tough conditions, these reels come with maintenance-free slide bearings made from chemical, water, and dirt-resistant plastic. With 8 stopping positions per rotation, the hose can be securely locked in place, and a quick pull releases the locking mechanism when needed.














