Clearance Products
Don't have an account?
Creating an account has many benefits: check out faster, keep more than one address, track orders and more.
UDOR PUMP 21 LPM 200 BAR (HOT WATER)
SKU
BWTC2120S
Technical Spec
| Inlet | 1/2" Female |
|---|---|
| Outlet | 3/8" Female |
| Max LPM | 21 LPM |
| Bar | 200 |
| RPM | 1450 RPM |
| Max Temp °C | 85 |
| Dimensions | - Ceramic Width 18mm |
| Kw | 8.1 Kw |
Description
Udor's BWT Series pumps are ideal for pest control, disinfection systems, food and the pharmaceutical industry.
Datasheets
Need help?
Contact G&S 01768 865985
Overview
Udor BWT Pumps
Udor's BWT Series pumps are ideal for pest control, disinfection systems, food and the pharmaceutical industry. These reciprocating piston pumps feature three solid ceramic pistons, forged reinforced brass head, aluminium die cast crankcase with cataphoresis coating, double sealing system, hardened steel crankshaft, and oversize roller bearings.
- High Pressure: These pumps can output a maximum pressure of 200 bar.
- Compact: Measuring just 272 x 230 x 127mm, these pumps can fit into the smallest of setups.
- High Temperature: These pumps can use water heated up to 85°C.
Technical Specification
- Max Flow Rate: 21LPM
- Max Working Pressure: 200bar / 2,900psi
- Minimum Required Power: 8.1kW / 10.8HP
- RPM: 1,450
- Shaft Size: 24mm
- Piston Width: 18mm
- Inlet x Outlet: 1/2"F x 3/8"F
Export Information
- Commodity Code: 8413506990
- Country of Origin: Italy
- Weight: 9.3kg
G&S Penrith stock a wide range of spare parts and repair kits for our pumps, see below for the ones to suit this model.
We would recommend an oil change after 50 and 200 hours of use.













