Clearance Products
Don't have an account?
Creating an account has many benefits: check out faster, keep more than one address, track orders and more.
BLUE 20 METRE 80 BAR FOODJET HOSE, 1/2"F ENDS (DN12) SMOOTH
SKU
4900560209
Technical Spec
| Inlet | 1/2" Female |
|---|---|
| Outlet | 1/2" Female |
| Hose Type | Smooth |
| Bar | 80 |
| Colour | Blue |
| Length | 20m |
| Max Temp °C | 150 |
| DN Internal Diameter | 12mm |
Datasheets
-
Foodjet Food hose Download
Need help?
Contact G&S 01768 865985
You may also like

BLUE 40 BAR HYGIENE ULTRA HOSE (DN12) SMOOTH, PER METRE
Product Code:
HYG40B
Overview
Specialist poultry industry hose
Made to DIN EU854 standards, R+M Suttner's Foodjet hose is fully HACCP compliant and is perfect for use in food processing environments.
Durable: Highly resistant to animal and poultry fats, as well as resistant to abrasion, oil, and ozone. Weatherproof.
Specialist size: Made with a 12mm internal diameter, the Foodjet hose enables foam to travel through without collapsing back into a liquid state.
Chemical Resistant: Suitable for oil, water, water in oil emulsion, and water mixes with up to 50% detergent.


G&S have a range of equipment dedicated to cleaning food processing environments. Take a look at our Food Industry page for more information.
Technical Specification
- Length: 20m
- Connectors: Stainless Steel 1/2"F x 1/2"F
- Working Pressure: 80bar / 1160psi
- Burst Pressure: 240bar / 3,480psi
- Inner Diameter: 12mm
- Outer Diameter: 19.7mm
- Max Temperature: 150°C
Export Information
- Commodity Code: 4009320010
- Country of Origin: Germany
- Weight: 5.56kg

















